Stosowanie Metody Billingsa w okresie karmienia piersią

Uwagi dotyczące karmienia

Stosowanie Metody Owulacji Billingsa w okresie karmienia piersią .

Żeby zrozumieć, jak należy stosować Metodę w okresie karmienia piersią, trzeba przede wszystkim przeczytać broszurkę „Ucząc Metody Owulacji Billingsa”, szczególnie zaś fragmentu: „Prowadzenie zapisu” oraz „Owulacja opóźniona - Część Przed-owulacyjna przedłużona a Podstawowy Model Niepłodności”.

Wzajemne przystawanie do siebie karmienia piersią a Metody Owulacji Billingsa

Pomimo pełnego, powodzeniem uwieńczonego karmienia piersią, u pewnej ilości kobiet wraca możność poczęcia w ciągu kilku tygodni po wydaniu dziecka na świat. U innych kobiet niemożność poczęcia przeciąga się na całe miesiące, a nawet lata. Metoda Owulacji Billingsa pozwala matce karmiącej dzień w dzień rozumieć aktualnie występującą  zarówno niepłodność, jak i płodność. Dzięki temu małżonkowie mogą radować się swą więzią małżeńską bez potrzeby sięgania po środki zapobiegania czy tabletki - w obawie przed możnością poczęcia.

Małżonkowie powinni wziąć pod uwagę, że hormony zawarte w tabletkach zapobiegawczych mogą wywierać skutek uszkadzający zarówno na pokarm, jak i na niemowlę. Rozłożenie kolejnych ciąż stwarza dla dziecka optymalne szanse na wzrastanie w zdrowiu i właściwy rozwój.

powrót do góry

Ważne uwagi w związku z karmieniem piersią

  • Prośba o pokarm jest w pełni zalecana. Przyczynia się ona zdecydowanie do zawieszenia możności poczęcia.

  • Wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy w pełni wystarcza dla optymalnego wyżywienia niemowlęcia. W tym czasie nie należy podawać żadnych dodatkowych płynów, ani innych potraw.

  • Przez kilka pierwszych karmień z piersi wychodzi siara (colostrum). Jest ona dla noworodka nieocenionym źródłem przeciwciał, chroniącym je przed infekcją.

Niemożność i Możność Poczęcia po Porodzie oraz po Poronieniu

U kobiet które po porodzie nie karmią piersią oraz u których nastąpiło poronienie może nastąpić powrót możliwości poczęcia w około 6 tygodni. Należy zachęcić takie kobiety do przywiązania uwagi do dokonujących się zmian w jej ciele, które zasygnalizują powrót możliwości poczęcia.

Jajeczkowanie odbywa się przed miesiączką. Stąd też trzeba kobiecie uświadomić, żeby nie sądziła, iż pozostaje w okresie niepłodności, ponieważ miesiączka jeszcze nie wystąpiła.

Obserwacje objawów ze sromu i ich codzienne notowanie

Niezależnie od tego, do której kategorii należałoby zaliczyć daną kobietę, klucza do pomyślnego planowania poczęć daje nauczenie się Podstawowego Modelu Niepłodności, po czym kierowanie się Wskazaniami i Regułami Metody Owulacji Billingsa. Krokiem wstępnym jest staranne prowadzenie codziennego zapisu.

Do zapisu tego, co kobieta odczuwa oraz widzi, powinna ona użyć własnych słów.

Podstawowy Model Niepłodności (Zob. przykład 1,2 i 3)

Podstawowy Model Niepłodności (PMN) polega na nie zmieniającym się zachowaniu objawu. Stan ten wiąże się z niskim stężeniem estrogenów w okresie przed jajeczkowaniem.

  1. Brak jakiegokolwiek śluzu („sucho” na sromie); or

  2. Nie zmieniająca się wydzielina na sromie. Wiąże się to z nie zmieniającym się, niskim stężeniem estrogenów. Albo też:

  3. Kombinacja możliwości pod 1 i 2. Chodzi o pojawienie się jakiejś wydzieliny, która przez 2 tygodnie podejmowanych obserwacji nie ulega zmianie, a jest przerywana dniami „suchymi”.

powrót do góry

Wskazania Metody Owulacji Billingsa

  • Należy prowadzić codzienny zapis odczuć ze sromy oraz jakiejkolwiek wydzieliny, jaka pojawia się na sromie. Obserwacji należy podejmować z okazji normalnych czynności i gdy kobieta znajduje się w pozycji stojącej.

  • Należy nie podejmować żadnego badania wewnętrznego. Uzyskana tą drogą informacja będzie nieprawidłowa, a podjęte badanie może spowodować infekcję.

  • Zapisy należy rozpocząć w około trzy tygodnie po porodzie, gdy odchody poporodowe (krwawe skrzepy) się kończą.

  • Początkowo należy nie podejmować kontaktów płciowych przez około dwa tygodnie pierwszych zapisów. Dzięki temu podejmowane obserwacje będą poprawne. Dokładna interpretacja pojawi się w drugiej kolejności.

  • Trzeba się nauczyć dokładnego odczytywania znaków zarówno swej niepłodności jak i płodności. Nie kieruj się przypuszczeniem, że aktualnie utrzymuje się jedna czy druga sytuacja. Nieocenione jest indywidualne wdrażanie przez akredytowaną nauczycielkę Metody Owulacji Billingsa. Możesz zlokalizować dostęp do takiej osoby poprzez kontakt z nami.

Kierowanie się Metodą Owulacji Billingsa w okresie karmienia piersią

Wskazania na Dni Przed-owulacyjne (Zob. przykłady 4,5 i 6 )

  • Kieruj się tymi wskazaniami, gdy utrzymuje się Podstawowy Model Niepłodności, kiedy to jajeczkowanie ulega zawieszeniu niekiedy przez długie tygodnie, a nawet miesiące.

  • Podstawowy Model Niepłodności cechuje się tym, że pojawiający się objaw nie ulega zmianie. Przez czas trwania Podstawowego Modelu Niepłodności można podejmować zjednoczenie w co drugi wieczór. Dzięki przeczekaniu przez następny dzień po współżyciu mogą się cofnąć wydzieliny kobiety oraz płyn nasienny.

  • Z chwilą gdy zaznaczy się jakaś zmiana w stosunku do Podstawowego Modelu Niepłodności - czy to w odczuciu ze sromu, czy też w wydzielinie, kiedy to może pojawić się krwawienie lub plamienie, należy stosować wskazanie: Przeczekaj, aż ta zmiana minie, a Podstawowy Model Niepłodności wróci już od trzech dni. Małżonkowie mogą wtedy współżyć ponownie wieczorem 4-go dnia od nawrotu Podstawowego Modelu Niepłodności. Określamy to jako Wskazanie: „Przeczekaj i obserwuj co będzie dalej + 1-2-3”.

Kiedy zastosować Regułę Szczytu

  • Regułę Szczytu należy stosować, gdy powróci jajeczkowanie, tzn. gdy kobieta rozpozna Szczyt objawu śluzu.

  • Regułę Szczytu należy zastosować jedynie po rozpoznaniu Dnia Szczytu. Dopóki ta chwila nie nadeszła, należy stosować tylko Wskazania na Dni Przed-owulacyjne - w nawiązaniu do Podstawowego Modelu Niepłodności danej kobiety. Okres dni płodności cechuje się zmiennością objawów, które wiodą do Szczytu objawu śluzu i obejmują jeszcze 3 pierwsze dni po Szczycie.

Reguła Szczytu (Zob. przykłady 7)

  • Począwszy od czwartego dnia po Szczycie objawu śluzu, można podejmować zjednoczenie każdego dnia i o każdym czasie, aż do końca cyklu.

powrót do góry

Krwawienie

Może się zdarzyć, że wystąpią parokrotnie epizodyczne krwawienia, które jednak nie były poprzedzone owulacją. Są one wyrazem wahań w stężeniach estrogenów. Błona śluzowa macicy daje odpowiedź na wzrost pęcherzyków jajnikowych w postaci rozrostu gruczołów i naczyń krwionośnych - w miarę wzrastającego stężenia estrogenów.  Prowadzi to do krwawienia z jednego powodu, albo dwóch powodów:

  1. Będzie to krwawienie przełamujące. Wiąże się ono z wysokim stężeniem estrogenów. Może się to powtórzyć, a może przypaść tuż przed odbywającym się jajeczkowaniem. Stąd też objaw taki świadczy o wysokiej możliwości poczęcia;

  2. W parę dni po wzroście stężenia estrogenów, gdy stężenie to się już obniżyło, pojawia się krwawienie, gdy dla błony śluzowej macicy zabrakło podtrzymującego czynnika estrogenowego (krwawienie z odstawienia).

W przypadku gdy przed wystąpieniem krwawienia nie odbyło się jajeczkowanie (rozpoznane przez Szczyt objawu śluzu), nie można tego krwawienia zakwalifikować jako miesiączki.

Stan przejściowy z niepłodności do płodności

Z chwilą gdy szyjka macicy odpowie na wzrastające stężenie estrogenów, wytwarza ona śluz, dzięki któremu plemniki mogą przedostawać się dalej. Pierwszym sygnałem zmiany w stanie dotychczasowej niepłodności może być przeplatanka dni ze śluzem, przerywająca dotąd ustabilizowany Podstawowy Model Niepłodności. Kobieta zauważy sytuację tej zmiany. Stan taki może się utrzymywać przez parę tygodni. Jest to znak, że możność poczęcia może niebawem powrócić. Kobieta uchwyci tę chwilę dzięki rozpoznaniu dnia Szczytu objawu śluzu oraz jajeczkowania.

Dni blisko jajeczkowania

Odczucie bardzo wyraźnej śliskości, czy poślizgu na sromie, jest szczególnie ważnym objawem. Wokół tego czasu może kobieta również notować pojawienie się uczucia miękkości i pełni. Jest to oznaka Szczytu Objawu śluzu. W ciągu dwóch tygodni wystąpi miesiączkowanie. Nie ma okresu płodności, jeśliby miesiączka wystąpiła poniżej 11 dni od dnia Szczytu.  Odcinek czasu 11-16 dni od Szczytu do miesiączki wróci później, i wtedy będzie to oznaką płodności.

powrót do góry

Powrót cykliczności, Wskazania i ponowne rozpoznanie własnego Podstawowego Objawu Niepłodności

Z chwilą gdy nastąpi powrót cykliczności, musi kobieta od nowa rozpoznać swój Podstawowy Model Niepłodności w odmianie pojawiającego się śluzu. Jest on z zasady odmienny od tego, jaki kobieta obserwowała w okresie karmienia piersią, przed odbywającym się jajeczkowaniem.

Zapamiętaj: jeśli przed wystąpieniem epizodu z krwawieniem nie było jajeczkowania, nie można uznać krwawienia za miesiączkę. Trzeba wtedy stosować Wskazanie: „Przeczekaj i obserwuj co będzie dalej + 1-2-3”.

Jeśli kobieta rozpoznaje dzień Szczytu objawu śluzu, zastosuje obecnie Regułę Szczytu. Po jajeczkowaniu zawsze występuje miesiączka. Należy nie podejmować zjednoczenia w dniach obfitego krwawienia miesiączkowego.

Zapisy przykładowe

Na następujących tu zapisach przykładowych użyte są Międzynarodowe Symbole Kart Cyklów.

(1) PODSTAWOWY MODEL NIEPŁODNOŚCI dni suchych (PMN)

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

poczeka

 

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2) PMN dni z obecną NIE ZMIENIAJĄCĄ SIĘ WYDZIELINĄ na SROMIE. Kobieta opisuje charakter swych odczuć i to co dostrzega - przez 2 tygodnie

W przeciągu 2 tygodni kobieta prowadzi CODZIENNY zapis tak swoich odczuć ze sromu, jak i wizualnie uchwytnej wydzieliny. PMN jest występującym u niej modelem zachowań objawu, tak jak go zauważa, wraz z nie zmieniającym się opisem. Każda kobieta jest inna i opisuje występującą wydzielinę na swój własny sposób. Kobieta nie powinna oceniać występującej u siebie wydzieliny na podstawie doświadeczenia innej kobiety, ani w oparciu o ryciny jakiejś odosobnionej próbki śluzu. Jedna kobieta opisuje to czego doświadcza codziennie, powtarzającym się określeniem: „lepki żółty”. Inna kobieta opisze to co u siebie każdego dnia obserwuje, za pomocą: „wilgotno, niczego nie widać”. Poszczególna kobieta używa takiego samego opisu dla występującego dzień po dniu takiego samego objawu. Symbolem dla zanotowania zapisu PMN występującego w postaci nie zmieniającego się śluzu jest '=' .

(a)

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

poczeka

 

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(b)

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

poczeka

 

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

lepko; nic nie widać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3) PMN który jest KOMBINACJĄ zarówno możliwości (1), jak i (2), gdy wydzielina pozostaje przez 2 tygodnie podejmowanych obserwacji nie zmieniona, a przerywają ją jedynie dni „suche”.

<

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

poczeka

 

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

sucho

lepko żółty

sucho

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

sucho

lepko żółty

lepko żółty

lepko żółty

sucho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4) PODSTAWOWY MODEL NIEPŁODNOŚCI dni SUCHYCH (PMN) - zastosowanie Wskazań na Dni Przed-owulacyjne

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

 

 

poczeka

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

niepłodnye

 

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

wilgotny SF

sucho

wilgotny SF

sucho

wydzielina lub odczucie zmienione

sucho

sucho

sucho

sucho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SF = płyn nasienny

(5) PMN w postaci NIE ZMIENIAJĄCEJ się WYDZIELINY na sromie. Kobieta opisuje charakter swych odczuć oraz wyglądu objawu. Stosuje Wskazania na Dni Przed-owulacyjne do już ustabilizowanego PMN.

dzień

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

Szczyt

 

być_może_płodny

 

 

 

 

 

 

poczeka

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

niepłodnye

 

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

ustalony PMN nie zmieniającej się wydzieliny

PMN

PMN

PMN

PMN

wilgotny SF

PMN

wilgotny SF

PMN

wydzielina lub odczucie zmienione

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

wilgotny SF

PMN

PMN

PMN

wilgotny SF

PMN

wilgotny SF

plamienie

plamienies

PMN

PMN

PMN

PMN

(6) PMN w postaci KOMBINACJI modelu (1)i (2), kiedy to wydzielina pozostaje przez 2 tygodnie podejmowanych obserwacji nie zmieniona, przerywana jedynie dniami „suchymi”. Jest to PMN, i należy zastosować Wskazania na Dni Przed-owulacyjne.

dzień

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

Szczyt

 

być_może_płodny

 

 

 

 

poczeka

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

 

 

niepłodnye

 

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

ustalony PMN nie zmieniającej się wydzieliny oraz dni suchych

PMN

PMN

PMN

PMN

wilgotny SF

PMN

wilgotny SF

PMN

PMN

PMN

wydzielina lub odczucie zmienione

odmienna wydzielina lub odczucie oraz plamienie

PMN

PMN

PMN

PMN

wilgotny SF

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

PMN

Przykład 7. Mamy przed sobą Podstawowy Model Niepłodności dni „suchych”

Zapis zaczyna się na odcinku przed-owulacyjnym. Zauważ zastosowanie Wskazania: „Przeczekaj i obserwuj co będzie dalej + 1-2-3” w pięciu przypadkach. W dniu 42 po raz kolejny jest zastosowane Wskazanie: „Przeczekaj i obserwuj co będzie dalej”, natomiast w dniu 46 kobieta rozpoznaje Szczyt objawu śluzu i stosuje Regułę Szczytu.

(7) PMN dni SUCHYCH - „Przeczekaj i obserwuj co będzie dalej + 1-2-3” - WSKAZANIA na dni PRZED-owulacyjne oraz REGUŁA SZCZYTU

 

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Szczyt

 

być_może_płodny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poczeka

 

 

1

2

3

 

 

 

1

2

3

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

wet

sucho

sucho

sucho

sucho

wet

wet

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

lepko

lepko

lepko

lepko

lepko

lepko

sucho

sucho

sucho

dzień

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

Szczyt

 

X

 

być_może_płodny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

poczeka

 

 

 

 

1

2

3

 

 

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niepłodnye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie/Wygląd wydzieliny

sucho

sucho

wet

wet

wet

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

wet

sucho

sucho

wet

ślisko

ślisko; nitkowaty plamienie

ślisko; nitkowaty bleed

ślisko

lepko; opaque

lepko; opaque

lepko; opaque

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

sucho

wilgotny bleed